Wybór odpowiedniej domeny – na co zwrócić uwagę?

06 maja 2024

Tworząc własną stronę internetową, należy zadbać o jej ekspozycję w sieci oraz ułatwić potencjalnym odbiorcom jej wyszukiwanie. To dlatego ogromne znaczenie ma zakup odpowiedniej domeny. Ale czym ona właściwie jest? Jakie opcje mamy do wyboru? Na co się zdecydować, żeby wspierać pozycjonowanie a jakich błędów unikać?

Czym jest domena internetowa?

Domeną nazywamy adres internetowy, unikalny dla każdej strony opublikowanej w sieci www. Może się pod nim znajdować strona korporacyjna, serwis informacyjny, blog, sklep internetowy, ale też poczta mailowa, serwer FTP czy konkretne pliki.

Tym samym domena stanowi najłatwiejszy sposób na odnalezienie w Internecie interesujących użytkownika zasobów. Alternatywą dla domeny byłoby posługiwanie się nieintuicyjnym i skomplikowanym adresem IP serwera.

Jakie są rodzaje domen internetowych?

Domeny internetowe można podzielić ze względu na ich końcówki – czyli na ciąg znaków, jaki znajduje się po ostatniej kropce w adresie. Stosując taką klasyfikację, wyróżniamy 3 typy domen:

  • domeny globalne – z końcówką np. .com, .net, .org. Są najbardziej uniwersalne i sprawdzają się wówczas, gdy chcemy docierać do odbiorców na skalę międzynarodową;
  • domeny regionalne – z końcówkami krajów (np. .pl, .ua, .de), ale też obszarów geograficznych (np. .eu, .asia, ale i slask.pl). Nakierowują odbiorcę na lokalny charakter działalności;
  • domeny funkcjonalne – z końcówkami charakterystycznymi organizacji czy instytucji, np. .gov, .edu, .info. Część z nich może nie być dostępna dla użytkownika komercyjnego, z uwagi na bezpieczeństwo publiczne.

Nazwa domeny – czym się kierować?

Prawidłowa nazwa domeny powinna korespondować z nazwą firmy lub charakterem biznesu, informować o skali działalności lub branży, a także wpadać w oko i ułatwiać skuteczne wyszukiwanie. Osiągnięcie wszystkich tych celów z zastosowaniem zaledwie kilku czy kilkunastu znaków wcale nie jest proste. Co zatem brać pod uwagę?

Rozszerzenie domeny

Wiesz już, jakie typy domen masz do wyboru pod względem końcówki. Która z nich będzie idealna dla twojej strony internetowej? Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności, a także od specyficznego celu, jaki chcesz osiągnąć dzięki publikacji strony.

Domeny globalne informują o międzynarodowym zasięgu firmy czy instytucji, ale też zwiększają zaufanie do strony, która dzięki temu wygląda znacznie bardziej profesjonalnie. Domeny regionalne przydają się wówczas, gdy zależy ci na podkreśleniu lokalności produktu i usługi (np. ubrania szyte w Polsce, olej z warmińskiego rzepaku, stal z europejskich hut). Domeny funkcjonalne podkreślają ukierunkowanie działalności przedsiębiorstwa czy instytucji i jej specjalizację.

CIEKAWOSTKA: przy wyborze domeny warto być kreatywnym – np. końcówka .tv, używana przez większość stacji telewizyjnych, to wcale nie domena globalna, ale regionalna – należy do liczącego 10 tys. mieszkańców państwa Tuvalu, leżącego na Pacyfiku.

Nazwa strony a nazwa firmy

Prawdopodobnie najtrudniejszym elementem wyboru domeny jest podjęcie decyzji o jej nazwie. To ten element, który znajduje się między „www.” a rozszerzeniem. Istnieją dwie podstawowe strategie, pozwalające na stworzenie skutecznej – czyli łatwo trafiającej do klienta – domeny:

Domena = nazwa firmy – to prawdopodobnie najprostszy sposób na nazwę domeny. Problem pojawia się wówczas, gdy prowadzisz niewielkie przedsiębiorstwo o popularnej nazwie (np. Kebab Antalya, Kwiaciarnia Stokrotka, Obiady u Zosi), a także wtedy, gdy nazwa firmy jest zbyt skomplikowana (tj. bardzo długa, zawiera zwroty w obcym języku albo cyfry i znaki specjalne).

Domena odnosząca się do działalności – nie jest ona identyczna, jak nazwa firmy, ale bardzo dobrze oddaje jej charakter (np. „mechanikslask”, „fryzjermobilny”, „korkizmatmy”).

CIEKAWOSTKA: wiele witryn internetowych to strony typu landing page. Firmy decydują się na ich uruchomienie dodatkowo, poza stroną główną – korporacyjną, w wielu przypadkach (np. prowadzenie konkretnej kampanii, sprzedaż konkretnej linii produktów). Wówczas domena nie musi mieć nic wspólnego z nazwą firmy, ale może odnosić się bezpośrednio do przedmiotu, na który kieruje uwagę odbiorcy. I tak hipotetyczny deweloper Dobry Dom może posiadać domenę korporacyjną dobrydom.pl oraz domeny dla poszczególnych inwestycji (np. apartamentynadjeziorem.pl, apartamentyzielona.pl).

Domena niedostępna – co robić?

Koszmarem każdego przedsiębiorcy planującego zakup domeny jest jej niedostępność. Gdy domena jest niedostępna, oznacza to, że ktoś już ją wykupił. Co można zrobić w takiej podbramkowej sytuacji?

Niewielka modyfikacja nazwy – dodaj coś do wymarzonej domeny (np. nazwę miasta, na którego terenie wykonujesz usługi).

Domena z branży – wiesz już, że domena nie musi wcale odpowiadać nazwie firmy – wykaż się kreatywnością.

Inne rozszerzenie – wymarzona domena z końcówką .pl jest zajęta? Zweryfikuj, czy problem dotyczy też innych rozszerzeń (np. .eu, .info).

CIEKAWOSTKA: sporo firm decyduje się na wykupienie domeny o wybranej nazwie w kilku wersjach, z najczęściej występującymi rozszerzeniami. Jeśli decydujesz się na domenę .com, możesz kupić również tę samą domenę z rozszerzeniem .pl, .eu, .info itd.). Można łatwo ustawić przekierowanie z nieużywanych domen, a w ten sposób unikniesz sytuacji, gdy konkurencja będzie posiadać domenę niemal identyczną z twoją.

Koszty zakupu i utrzymania domeny

Osoby po raz pierwszy dokonujące zakupu domeny, mogą być pozytywnie zaskoczone cenami. Globalne domeny dostępne są za kilkaset czy kilkadziesiąt, polskie – za kilkanaście, a nawet kilka złotych. To prawdziwa okazja! Może zatem warto kupić ich więcej, w różnych odmianach i wariantach? Nietrudno dać się ponieść i skończyć z pełnym koszykiem domen.

Rozczarowanie i szok przychodzą po zakończeniu pierwszego okresu korzystania z domeny (czyli po roku lub kilku latach, zgodnie z umową). Nagle okazuje się, że koszt odnowienia domeny stanowi wielokrotność jej pierwotnej ceny. Warto więc zweryfikować cennik przed zakupem. Dowiedz się, ile będzie kosztować dalsze użytkowanie poszczególnych domen – czasami lepiej inicjalnie zapłacić więcej, ale potem nie ponosić zawyżonych kosztów utrzymania.

CIEKAWOSTKA: nie obawiaj się negocjować cen i informować o znacznie korzystniejszych warunkach zaproponowanych przez konkurencję.

Jaki wpływ ma domena na SEO?

Choć część działalności marketingowej nadal funkcjonuje w formie drukowanej, to zdecydowana większość reklam przeniosła się już do sieci. Jeśli chcesz być widoczny, musisz zadbać o kwestię SEO. Co to dokładnie oznacza?

SEO (z ang. search engine optimization) to optymalizacja kodu źródłowego oraz treści publikowanych na stronie pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dzięki zastosowaniu zasad SEO użytkownik może szybko trafić na interesujące go zasoby. Kiedyś zadanie było proste – słowa kluczowe wystarczyło zaszyć w kodzie strony, a boty sieciowe wychwytywały je i odpowiednio wysoko indeksowały witrynę. Pod wpływem użytkowników, standardy uległy jednak zmianie i stety czy niestety, obecnie słowa kluczowe muszą już odpowiadać treściom faktycznie dostępnym dla odwiedzających.

No dobrze, wszystko jasne – nie oszukujemy internautów i nie kusimy ich słowami kluczowymi, których potem nie sposób znaleźć w artykule blogowym czy w opisie produktu. Ale co ma do tego domena? Jak się okazuje, całkiem sporo.

Słowa kluczowe – używać czy nie?

Słowa i frazy kluczowe mają różny charakter – od bardzo ogólnych i krótkich (np. buty, kotki, nazwisko gwiazdy showbiznesu) aż po długie i konkretne, czyli tzw. long taile (np. płyn do spryskiwaczy zimowy do SUV-a 10 litrów z lejkiem). Czasami to właśnie wykorzystanie słowa kluczowego w nazwie domeny może się okazać najskuteczniejszą reklamą.

Oczywiście konkurencja jest duża i trzeba się wykazać sporą kreatywnością. Wielu przedsiębiorców odkryło już tę strategię, dlatego domeny typu „meblenazamowienie”, „leasingsamochodow” czy „wloskapizza” mogą być zajęte we wszystkich możliwych kombinacjach.

CIEKAWOSTKA: boty indeksujące są naprawdę sprytne. Jeśli więc użyjesz w nazwie domeny słowa kluczowego, które nie ma nic wspólnego z prowadzoną działalnością, mogą uznać wysyłane z domeny wiadomości czy kierujące do niej reklamy za spam. Zamiast zyskać tysiące leadów, możemy w ten sposób stracić potencjalnych klientów.

Długość i zapis domeny

Nie każda nazwa firmy nadaje się na domenę – nawet jeśli jest ona jeszcze wolna. Zwłaszcza te bardzo skomplikowane, długie i obco brzmiące, mogą utrudniać wyszukiwanie prawidłowego adresu. Pamiętaj, że czasami użytkownik nie będzie miał pod ręką wygodnego linku do kliknięcia i będzie się wspomagał, wpisując nazwę z pamięci.

Za optymalną długość nazwy domeny przyjmuje się 10 znaków, ale są od tej zasady liczne wyjątki – zwłaszcza jeśli firma jest świetnie znana albo domena stanowi słynny cytat czy popularne powiedzenie. Jak zwykle więc możesz się sugerować podpowiedziami z Internetu, ale ostateczną decyzję musisz podjąć sam.

CIEKAWOSTKA: najdłuższa funkcjonująca domena internetowa ma 77 znaków i jest żartem. Brzmi ona: theofficialabsolutelongestdomainnameregisteredontheworldwideweb.international

Domena z historią – strzał w dziesiątkę czy w kolano?

Kiedy w naszym życiu pojawia się „człowiek z historią”, może to oznaczać zarówno doświadczenie życiowe i wynikającą z niego mądrość, jak i masę problemów. Nie inaczej wygląda sprawa w przypadku domen. Domeny z historią są adresami, których wcześniej ktoś już używał, ale przestał (np. gdy zorientował się, ile musiałby zapłacić za przedłużenie).

Z jednej strony to doskonała okazja do przejęcia bazy klientów konkurencji albo do zbudowania swojej wiarygodności w Internecie dzięki otrzymaniu w gratisie prowadzących do domeny, wartościowych linków. Najpierw warto jednak sprawdzić, czy z adresem nie są powiązane negatywne konotacje (np. informacje na forach o tym, że działająca pod tym adresem firma oszukuje klientów).

Podsumowując, chociaż nie jest to proste, warto zadbać o dobrą domenę, która pomoże w staraniach o potencjalnych klientów. Kieruj się wskazanymi zasadami, a być może uda Ci się znaleźć wymarzoną domenę, dzięki której zaistniejesz w sieci.

Udostępnij:
TWOJA MARKA ZASŁUGUJE NA KREATYWNĄ OBSŁUGĘ

To dla nas ogromna przyjemność

Poznajmy się!

Zrób pierwszy krok i wypełnij formularz. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie.